INSO 2018

X JUBILEUSZOWY KONGRES PRAWA UPADŁOŚCIOWEGO I RESTRUKTURYZACYJNEGO WRAZ Z UROCZYSTĄ GALĄ

9 LISTOPADA 2018 r. (piątek)

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii -Sala Pod Kopułą- Plac Trzech Krzyży 3/5, Warszawa

W dniu 09.11.2018 r. w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie odbył się Jubileuszowy, X Kongres Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacyjnego INSO 2018, organizowany przez Sekcję Prawa Upadłościowego Instytutu Allerhanda.

Tegoroczny Kongres był wyjątkowy pod wieloma względami. W pierwszej kolejności, uwagę zwraca rekordowa frekwencja, która wyniosła ok. 250 osób, spośród których ok. 110 gości uczestniczyło w uroczystej Gali.

Kongres zgromadził ekonomistów, prawników, sędziów upadłościowych i restrukturyzacyjnych, finansistów, sektor bankowy, inwestorów i inne osoby zainteresowane tematyką prawa dot. niewypłacalności, oraz był dobrą okazją do integracji środowiska.

Ponadto, poruszone zostały aktualne tendencje nie tylko w orzecznictwie (panel sędziowski), ale i w zakresie planowanych zmian w upadłości konsumenckiej (panel legislacyjny). Mec. Karol Tatara – Wiceprzewodniczący Sekcji Prawa Upadłościowego IA, a zarazem ekspert zewnętrzny Zespołu MS ds. nowelizacji prawa upadłościowego wskazał, iż, chociaż nie będzie przeniesienia upadłości konsumenckiej do sądów cywilnych, to szykowana jest rewolucja organizacyjna polegająca na przeniesieniu postępowań upadłościowych konsumenckich do kancelarii syndyków, z zachowaniem trybu skargowego, jak w postępowaniu egzekucyjnym.

Sędzia Paweł Janda – Przewodniczący SPU IA – zwraca natomiast uwagę na znaczenie prób wypracowania jednolitej linii orzeczniczej mimo różnic – jak wskazuje się nieco żartobliwie w środowisku – wynikających jeszcze z podziału „dzielnicowego” właściwości sądów upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

W czasie Kongresu zaprezentowano również Raport z 2 lat funkcjonowania instrumentów znowelizowanego prawa upadłościowego, przygotowany przez Fundację Court Watch.

Na Gali została wręczona nagroda im. Prof. Maurycego Allerhanda za wybitne osiągnięcia na polu łączenia prawa i ekonomii, którą otrzymał SSA Stanisław Gurgul, w imieniu którego nagrodę odebrał Sędzia Janusz Płoch.

 

Serdecznie dziękujemy za Państwa obecność i zapraszamy na przyszłoroczną edycję!

Partner strategiczny

Partner organizacyjny

Patron

Patroni medialni